Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil’in eserlerinden oluşan Esma-i Hüsna Sergisi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı.

Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil’in eserlerinden oluşan Esma-i Hüsna Sergisi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı.  Törende anlamlı bir konuşma yapan Belediye Başkanı Kenan Şahin; “Bu serginin Müslümanlar arasında sevgiye ve evlatları kıyıya vurmayan bir neslin gelişine vesile olmasını diliyorum” dedi. 

Uluslararası İslam Ülkeleri Geleneksel Sanatçı Buluşması bünyesinde ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil tarafından"Esma-i Hüsna Sergisi"  düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleşen serginin açılış töreni, Serkan Kamacı ve Zuhürat Grubu’nun Esma-ül Hüsna Dinletisiyle ve ardından Mehmet Kılıç tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti’yle başladı. Ardından sergiyi gezen konuklar, sanatçı Hikmet Barutçugil tarafından eserler hakkında bilgilendirildi. Öte yandan açılışta Uluslararası İslam Ülkeleri Geleneksel Sanatçılar Buluşmasına  katılan sanatçılar da yer aldı. Eserlerin fotoğraflarını çeken yabancı konuklar etkinlik için hazırlanan İngilizce albüm ve kataloglar vasıtasıyla ebru sanatı hakkında bilgi edindiler..

İslam Coğrafyasına değindi     

AK Parti Milletvekili Erol Kaya ve Kaymakam Osman Tunç’un da katıldığı  programda oldukça anlamlı bir konuşma yapan Belediye Başkanı Kenan Şahin, İslam Coğrafyası’nda meydana gelen şiddet olaylarına ve bölünmeye değindi. İslam Ülkeleri arasındaki dağınıklığın en büyük sorununun ‘birbirini sevmeme’ olduğunu belirten Başkan Şahin; “Birbirimizi sevmemiz için, birbirimizi daha iyi tanımamız lazım.” dedi. Başkan Şahin geçtiğimiz günlerde cesedi Ege’de kıyıya vurarak yürekleri dağlayan mülteci çocuk olayına da atıfta bulunarak; “Dilerim, bu etkinlik Müslümanlar arasında sevgiye vesile olur. Aynı zamanda bu serginin evlatları kıyılara vurmayan bir nesile vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Ana Sayfa Tüm Haberler