Pendik Belediyesinden E-devlet'te Türksat İle Örnek İşbirliği

TÜRKSAT ile örnek bir işbirliğine imza atan Pendik Belediyesi, entegre ettiği 22 hizmet ile e-devlette yeni bir dönem başlattı. "e-devlette  Belediye Hizmetleri Tanıtım Toplantısı"nda konuşan Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül,  işbirliği yaptıkları Pendik Belediyesinin e-devlet konusunda öncü bir belediye olduğunu belirtti.  

Pendik Belediyesi tarafından e-devlete entegre edilen 22 belediye hizmetinin tanıtım toplantısı,  Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.  TÜRKSAT  A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül’ün de katıldığı ‘e-devlet Belediye Hizmetleri Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Belediye Başkanı Kenan Şahin,  e-devlete entegre ilk belediyenin Pendik olduğunu belirterek  “TÜRKSAT’la  yazılım standartlarını belirleyecek şekilde işbirliği geliştirdik. Vatandaşlarımızın belediyeye en sık başvurduğu 22 hizmeti e-devlette kullanıma sunduk. Hedefimiz,  tüm hizmetleri vatandaşların belediyeye gelmeden çözebileceği şekilde dijital ortama ve e-devlete aktarmak” dedi. Başkan Şahin, Pendiklilerin e-devlet’e ilgisinin de giderek arttığını, son 15 günde 7850 kişinin kendi şifresiyle e-devlet’e giriş yaptığını söyledi.

Bütçesi fonlardan karşılandı

2010 yılında aldıkları kararla Pendik Belediyesinin dijitalleşme sürecine girdiğini ve bunun sonucunda kağıt kullanımına dayalı arşivlemeye son verdiklerini söyleyen Başkan Şahin, sürecin sonunda hem kağıt,  hem zaman tasarrufu sağlandığını, vatandaşların erişiminin de arttığını ifade etti. Başkan Şahin, dijital serüvende harcanan paranın belediyeden değil, Dünya Bankası ve AB fonlarından sağlandığını da sözlerine ekledi.

“e-devlet kullanıcısı 24 milyonu buldu”

Toplantıda konuşan Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül,  24 milyon vatandaşın e-devlet’e giriş  yaptığını belirterek; “Nüfusun neredeyse yüzde 40’ı e-devlet kullanıyor” dedi.  Pendik Belediyesinin e-devlet konusunda öncü ve örnek bir belediye olduğunu belirten  Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül;  “Türkiye’de bin 400’e yakın belediye var. Hedefimiz e-devlet’i tüm belediyelere yaymak” dedi. Pendik Belediyesi ile işbirliği sayesinde e-devlette hizmet sayısının  7’den 22’ye çıktığını söyleyen Gül, belediyelerin verilerine dijital ortamda güvenli bir şekilde erişim sağlandığını vurguladı.

 Toplantıya katılan AK Parti Milletvekili Dr. Ravza Kavakçı Kan da e-devlet’in dünya standartlarında yarışabilecek seviyede olduğunu söyleyerek; “Kullanıcı dostu, veri güvenliğini sağlayan sistemler kağıt tasarrufu sağlayıp, bürokratik gecikmeleri ortadan kaldırıyor. Bu anlamda dijitalleşme çok önemli” dedi.

e-devlet'te Pendik Belediyesi ile yeni dönem 

e-belediyede dijital imzaya geçen ilk belediye olan Pendik Belediyesi, şimdi de e-devlette entegre olan 7 konu başlığını 22’ye çıkardı. İstanbul’daki  belediyeler içinde bu rakam en fazla 8 adet olurken, Pendik Belediyesi arsa rayiç değerinden imar planına, encümen kararlarından evrak takibine kadar 22 genel ve özel konuda vatandaşlara sorgulama yapma imkanı tanıdı. Pendik Belediyesi tarafından geliştirilen yeni uygulama,  gerekli entegrasyonu yapan diğer yerel yönetimler tarafından da kullanılabilecek.

Ana Sayfa Tüm Haberler