“Akran Zorbalığı ve Bir Çözüm Önerisi Olarak Akran Arabuluculuğu Sempozyumu", Y.Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çocuklar arasında akran şiddetine dikkat çekmek ve duyarlılık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyen Pendik Belediyesi, çözüm önerilerinin ele alındığı bir sempozyum gerçekleştirdi. Sempozyuma eğitimciler ve aileler yoğun ilgi gösterdi.  

“Akran Zorbalığı ve Bir Çözüm Önerisi Olarak Akran Arabuluculuğu Sempozyumu", Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Ailelerin ve eğitimcilerin yoğun ilgi gösterdiği sempozyumda, uzmanlar tarafından akran zorbalığının sebepleri ve çözümüne yönelik öneriler aktarıldı.  Üç oturumda gerçekleşen Akran Zorbalığı Sempozyumu’nda konuşan Belediye Başkanı Kenan Şahin, yöneticiliğinin yanında aynı zamanda üç çocuklu bir baba olduğunu ifade ederek ‘Akran zorbalığı’ projesinin önemine dikkat çekti.

“Çocuklardaki şiddet toplumsal şiddetin bir parçası"

Günümüzde toplumun bir ‘şiddet toplumu’ haline geldiğini ifade eden Başkan Şahin, iyi eğitim almış kişilerin bile trafikte birbirine girebildiğini belirterek “Sorun çözme yöntemi olarak şiddeti kullanan bir toplumuz ve maalesef zaman zaman kendi çocuklarımızı da böyle yetiştiriyoruz. Aslında çocuklarımıza yansıyan şiddetin de toplumsal şiddetin bir parçası olduğunu düşünüyorum” dedi. Proje kapsamında pek çok okulda mini tiyatro ve seminer verildiğini belirten Başkan Kenan Şahin; “Okumuyoruz, öğrenmiyoruz. Bu nedenle tiyatro gibi görsel etkinliklerle çocuklara bu konuda eğitim verdik ” şeklinde konuştu.

“Tek suçlu bilgisayar oyunu değil”

Üçü moderatör toplam 12 konuşmacının katıldığı “Akran Zorbalığına Karşı Çözüm Önerileri” sempozyumunda çocuklar arasındaki şiddete neden olan etkenler üzerine ayrıntılı sunum yapıldı. Konuşmacılardan Yrd. Doç. Dr. Neslihan Zabcı, çocuklar arasındaki şiddetle ilgili sadece   bilgisayar oyunlarını suçlamanın kolaya kaçmak olduğunu söyledi.  Geçmişte  mahalle aralarında oynanan oyunlarda da tahtadan silahların kullanıldığını ve çocukların birbirini vurduğunu söyleyen Zabcı, “Her çocuk yaşına göre bilgisayar oyunu oynamalı” dedi.

“Çocuğa tebeşir yedireni bile gördük”

Psikolog  Murat Kaya ise  şiddet uygulayan öğretmenlere dikkat çekti. Akran zorbalığına yol açan sebeplerden birinin de  öğrencisine hem fiziksel hem de duygusal şiddet gösteren öğretmenler olduğunu ifade eden Kaya, “Geçmişte okullarda çocuğa tebeşir yediren öğretmeni bile gördük. Şiddete maruz kalan çocuk buna tepki olarak kendinden güçsüz akranına şiddet gösterebilir” dedi. Aynı konu üzerinde değerlendirmelerde bulunan Yrd. Doç Dr. Yüksel Erdoğdu da şiddet uygulayan otoriter öğretmenlere yönelik eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.

Ana Sayfa Tüm Haberler