Suriyeli Türkmenler için toplanan 7 tırlık yardım konvoyu Pendik’ten yola çıktı.

Suriyeli Türkmenler için toplanan 7 tırlık yardım konvoyu Pendik’ten yola çıktı. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin kampanya için seferber olan okullara teşekkür ederek “Bu kampanyayla milletimizde Ensar olma şuuru yeniden canlanmıştır.” dedi.

Pendik Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, İHH, Ensar Vakfı ve Yedi Hilal Derneği önderliğinde Suriyeli Türkmenler için başlatılan yardım kampanyası kapsamında 7 tır Pendik’ten Suriye’ye gitmek üzere yola çıktı. 7 bin gıda, 3 bin çift ayakkabı, 5 bin çadır muhafazası ve 7 bin kıyafetten oluşan yardım tırlarını uğurlamak için Pendik Sahil Camii’nde cuma namazı sonrası bir tören düzenlendi. Törende konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin kampanya için seferber olan okullara teşekkür ederek “Bu kampanyayla milletimizde Ensar olma şuuru yeniden canlanmıştır. Umuyorum ki bu yardımlar bölgedeki zulmün ortadan kalkmasına vesile olur.” dedi. Törene katılan Kaymakam Osman Tunç da Pendiklilere teşekkür ederek yardımların yaralara derman olması dileklerini sundu.

6 milyon kişi insani yardım bekliyor

Törene katılan İHH Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay ise Türkiye’deki kamplarda barınan mültecilerin her türlü ihtiyacının karşılandığını ancak Suriye’nin içinde sıkışmış durumda olan 6 milyon mültecinin bulunduğunu söyledi. Bu mültecilerin her türlü insani yardımdan yoksun bir şekilde yaşam mücadelesi verdiğini belirten Atalay: “ Çok şükür topraklarımız geçmişte Bosna’da, Kore’de olduğu gibi yine Ensarlık yapmaktadır. Allah bize bir kez daha Ensar olma rolünü nasip etmiştir. Ancak esas sıkıntı Suriye’nin içinde, 18 ayrı kuşatılmış bölgede sıkışan 6 milyon Suriyelidedir. Bu insanlar acilen insani yardım beklemektedir.” bilgisini verdi.   

Ana Sayfa Tüm Haberler