Çanakkale Şehitleri Pendik'te çeşitli etkinliklerle anıldı.

18 Mart Çanakkale Şehitleri, savaşta kullanılan malzemelerin yer aldığı "Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı" sergisi ve Seyit Onbaşı'nın hikayesinin anlatıldığı "Çanakkale Geçilmez" adlı tiyatro oyununun da aralarında bulunduğu çeşitli etkinliklerle anıldı.

Etkinlikler, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde ‘Çanakkale Geçilmez’ adlı tiyatro gösterisiyle başladı. Kaynarca Şevket Sabancı Lisesi öğretmenlerinin hazırladığı oyunda öğrenciler muhteşem bir performans sergilediler. İzleyenlere duygusal anlar yaşatan  oyunda Seyit Onbaşı’nın 275 kiloluk top mermisini kaldırarak ‘Oceans’ zırhlısının batırılması canlandırıldı. Yarım saat süren Çanakkale Geçilmez oyunu,  protokol ve izleyenlerden büyük alkış aldı. Öte yandan yine program kapsamında fuaye alanında Kaynarca Şevket Sabancı Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Çanakkale Şehitliğinin maketinin de bulunduğu resim sergi yer aldı.

Savaşta kullanılan silah ve mermiler sergilendi

Çanakkale Şehitlerini anma programları kapsamında bir diğer etkinlik de Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'nde açılan  “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” Sergisi oldu. Cepheye ait fotoğraflar, yaşanmış olayların anlatıldığı tablolar, üniformalı maket Türk askerlerinin yer aldığı sergide aynı zamanda savaşta kullanılmış mermiler, dürbün, matara gibi malzeme ve mühimmatlar da bulunuyor. 25 Mart tarihine kadar açık kalacak sergiyi Pendiklilerle birlikte gezen Belediye Başkanı Kenan Şahin, günümüzde Türk milletinin yeni “Çanakkaleler” ile mücadele ettiğini söyledi. Güneydoğu’daki terör operasyonlarına değinen Başkan Şahin; “Çanakkaleler bitmez. Allah hak ile batılı yaratmış. Şer güçler boş durmuyor. Bunun yanı sıra içimizde de hainler var. İttihat ve terrakiyi getirmek istiyorlar. Ama milletimiz buna müsade etmeyecektir.” dedi. 

Küçük Cemre Kur’an-ı Kerim hediye etti   

“Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” Sergisi öncesi Pendik Belediyesi Bilgi Evi öğrencilerinden Cemrenur Şahin  okuduğu  ‘Bayrak’ adlı şiirinin ardından Belediye Başkanı Kenan Şahin’e Kur’an-ı Kerim hediye etti. Öğrenciye teşekkür eden Başkan Şahin de Cemrenur’a Çanakkale Mahşeri adlı kitabı hediye olarak verdi.

Gazi ve Şehitler Derneği’ne ziyaret

Öte yandan Belediye Başkanı Kenan Şahin, Çanakkale Şehitleri’ni anma programları kapsamında Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği’ni ziyaret etti. Dernek üyeleri ile görüşen Başkan Şahin, burada da Güneydoğu’daki operasyonlara değinerek; “Yenilen pehlivan güreşe doymaz. Dünyanın merkezinde yer almamız sebebiyle tüm şer güçleri geçmişte olduğu gibi günümüzde de topraklarımıza göz dikmiş durumda” dedi.

Şehitler için mevlid

Çanakkale Zaferinin 101.yılında şehitler Fatih Mahallesi Camii’nde sabah namazında özel program düzenlenirken, Çarşı Camii’nde de Mevlid okutuldu.

Ana Sayfa Tüm Haberler