Pendik’te yeşil alan miktarı kişi başı 9,72 metrekareye ulaşarak Dünya Sağlık Örgütü ortalamasını aştı.

Pendik’te yeşil alan miktarı kişi başı 9,72 metrekareye ulaşarak  Dünya Sağlık Örgütü ortalamasını aştı. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendik’in 600 bin ağaç ve bitkiyle donatıldığını  belirterek, “Hedefimiz, 3 yıllık dönem sonuna kadar bu rakamı 1 milyona çıkarmak” dedi.

Pendik’in yeşil kent dokusunu korumak, yeşil alanlarını arttırmak için sürdürülen çalışmalar kapsamında 5 milyon metrekarelik alan ağaçlandırıldı.   Mahallelere nefes aldıran parklar çoğalırken,  ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra çeşitli organizasyonlarla her yıl binlerce fidan toprakla buluştu.  Son 7 yılda 600 bin ağaç ve bitki ile yeşillendirilen Pendik’te ayrıca her yıl binlerce fidan da Belediye tarafından vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılıyor.

 “10 yıl sonra arkamızdan çok hayır duası edilecek”

Pendik’in  yeşil alanlar konusunda şanslı olduğunu dile getiren Başkan Şahin: “110 milyon metrekarelik bir havzamız var.  Bunu korumak için ciddi bir gayret içindeyiz. Şehre kazandırdığımız ağaç ve fidan sayısını da dönem sonunda 1 milyona ulaştırmak hedefindeyiz. Sadece 2012’de 50 bin ıhlamur ağacını Pendik’le buluşturduk. Önümüzde 3 yıllık bir süreç kaldı. Planda park olup da yapılmayan bir alan kalmayacak. Sahile yemyeşil  bir kent meydanı kazandırmak üzere çalışmalar devam ediyor. 10 yıl sonra arkamızdan çok hayır duası edilecek işlere imza attığımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Yeşil alanda Dünya Sağlık Örgütü ortalaması geçildi

Pendik Belediyesinin çalışmalarıyla kentteki yeşil alan miktarı 6.6 milyon metrekareye çıktı. Yaşam kalitesini yükseltmek üzere sürdürülen çalışmalar kapsamında yeşil alan ve parklara öncelik veren Pendik Belediyesi, modern kent mimarisiyle birlikte doğayı koruyan projeleri hayata geçirdi. Bunun sonucunda her yaştan Pendiklinin yeşille kucaklaşacağı,  dinlenip ailece vakit geçirebileceği alanlar çoğaldı. Pendikliler, kişi başına 9,72 metrekare ile Dünya Sağlık Örgütü’nün 9 metrekare olan ortalamasının da üzerinde yeşil alana kavuştu. 

Pendik'i yeşillendirme çalışmalarının rakamları ise şöyle:

-5 milyon metrekare alan ağaçlandırıldı.

-600 bin ağaç ve bitki toprakla buluştu.

-8.4 milyon mevsimlik çiçek dikildi.

-Yeşil alan 6.6 milyon metrekareye çıktı.

-Kişi başına 9,72 metrekare yeşil alan. 

Ana Sayfa Tüm Haberler