‘Pendik’e Yeşil Gelecek’ projesi ile ilçedeki okullar çevreye daha duyarlı hale getiriliyor.

‘Pendik’e Yeşil Gelecek’ projesi ile ilçedeki okullar çevreye daha duyarlı hale getiriliyor. Pendik’teki okulların müdürleri, idarecileri ve aile birliği başkanlarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Dr. Kenan  Şahin, 138 devlet okulu ile özel okulların katılılımıyla gerçekleşecek  yeni projenin  tanıtımını yaptı.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, belediyenin çevrenin korunması, temizlik, atık toplama ve geri dönüşüm ile ilgili faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere ilçedeki okul müdürleri, idarecileri ve  okul aile birliği başkanlarıyla bir araya geldi. Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki tanıtım programına İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, belediye başkan yardımcıları Sami Divleli, İzzet Öztop, Vahap Doğan ve Cevat Yaman da katıldı. 

Toplantıda bir sunum gerçekleştiren kitle iletişim uzmanı ve çevre gönüllüsü Canten Kaya, Pendik Belediyesinin çevre konusunda gerçekleştirdiği çalışmaların takdire şayan olduğunu belirterek, çevreyi koruyacak yeşil duyarlısı bir gençliğin öne çıkması için okul müdürlerine ve idarecilerine büyük bir sorumluluk düştüğünü aktardı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz ise, okulların geri dönüşüm ve atık toplama konusunda belediye ile işbirliği halinde olduklarını kaydetti.

"Bütçenin ciddi bir kısmı yeşil ve temiz bir çevreye ayrılıyor"

Ardından kürsüye gelen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, çevre konusunda belediye olarak çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getirerek,  “Belediye personelimizin üçte biri ilçenin temiz bir çevre olması için çalışıyor. Belediyemizin bütçesinin ciddi bir kısmı çevre ve temizliğe ayrılıyor. Çevre konusunda İspanya’nın Vigo şehrini gezme fırsatı buldum ve gördüm ki biz Pendik olarak çevre ve temizlik kısmında Avrupa şehirleri seviyesinde bir faaliyet yürütüyoruz. Pendik halkı da temiz ve yeşil bir çevre için bize büyük destek veriyor” dedi.

"Yeni proje 23  Nisan’da start verecek" 

Atık yönetimi ve geri dönüşüm konusunda geçmişe nazaran çok ileri bir seviyeye gelindiğini belirten Şahin, “Bu manada en büyük verimliliği okullarımızdan alıyoruz. 23 Nisan’da atık yönetimi için okullarımızla bir projenin startını veriyoruz. En çok atık toplayan okullarımızın ödüllendirileceği bu projede 138 devlet okulu ve özel okullar  çevrenin korunmasına, geri dönüşüme ve ekonomiye büyük katkı sağlayacak” dedi.

Bir yıl boyunca okullar çevre için çalışacak

Başkan Kenan Şahin’in müjdesini verdiği bir yıl sürecek projede, okullar arasında düzenlenecek yarışmada atık toplama ve atık yağ toplama noktaları oluşturulacak. Tüm mahallelerde belirlenen merkezi okullarda geri dönüşüm konusunda istasyonlar oluşturulacak. Bir yıl sonunda atık toplamada dereceye giren okullar ödüllendirilecek. 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı için 23 bin ağaç dikilecek. İlçe genelinde 3 bin ıhlamur dağıtılacak ve yurt dışından gelen misafir öğrenciler ülkelerinden getirdikleri topraklar ile 5 bin fidan toprakla buluşacak. Ayrıca yeşil duvar çalışmaları okullarda daha da yaygınlaştırılacak.

Ana Sayfa Tüm Haberler