‘Uluslararası Folklor Kıyafetleri ve Yerel Giysili Oyuncak Bebekler Sergisi' Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı.

‘Uluslararası Folklor Kıyafetleri ve Yerel Giysili Oyuncak Bebekler Sergisi' Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. Sergilenen 50 parça kıyafet arasında Fransızlara direnen Sütçü İmam’ın ahalisine ait bir asırlık orijinal folklor kıyafeti de bulunuyor.

23 Nisan etkinlikleri bu yıl Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Folklor Kıyafetleri sergisiyle başladı. Türkiye dahil olmak üzere dokuz farklı ülkeye ait yerel kıyafetlerin yer aldığı sergide 50 parça folklorik kıyafet Pendiklilerin beğenisine sunuluyor. Sergide aynı zamanda farklı ülkelerde üretilmiş geleneksel giysili bebekler de bulunuyor. CİOFF heyetiyle birlikte serginin açılışını gerçekleştiren Belediye Başkanı Kenan Şahin tüm Pendiklileri Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’ne davet ederek; “Bir kez daha sıra dışı bir sergiye ev sahipliği yapıyoruz. Bu sergiyle hem geleneksel kıyafetlerimizi tanımış, aynı zamanda da 23 Nisan Festivalini başlatmış bulunuyoruz” dedi.

Fransızlara direnen ahalinin kıyafeti de var  

Edirne’den Artvin’e, Muğla’dan Kahramanmaraş’a Türkiye’nin dört bir köşesine ait folklor kıyafetlerinin yer aldığı sergide oldukça anlamlı olanlar da bulunuyor. Bunlardan biri de Kahramanmaraş standından bulunan Sütçü İmam’ın ahalisine ait folklor kıyafeti. Koleksiyon sahibi Üstün Gürtüna konuyla ilgili bilgi vererek; “Birinci Dünya Savaşı’nda Sütçü İmam’ın ahalisinden biri Fransızlara direnirken üzerinde bu folklor kıyafeti bulunuyordu. Kıyafet, o tarihten bu yana  korunmuş halde muhafaza edildi.” dedi.  

30 Nisan’a kadar açık kalacak

CIOFF Dünya Yönetim Kurulu üyesi Muammer Aslan’ın  56 ülkeden topladığı yerel giysili bebeklerinin ve 1964 yılında kurulan Folklor Kurumu’nun kurucuları  arasında yer alan derlemeci ve araştırmacı Üstün Gürtuna’nın koleksiyonlarının yer aldığı sergi,  30 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

Ana Sayfa Tüm Haberler