Pendik Belediyesi, Ramazan ayı boyunca, Pendik'lilere bilim coşkusu da yaşatıyor.

Pendik Belediyesi, Ramazan ayı boyunca gerçekleştirdiği birbirinden zengin etkinlikler kapsamında  Pendiklilere bilim coşkusu da yaşatıyor.  Ali Kuşçu Gözlem Evi ve Eğlenceli Bilim Çadırında çocuklar hem uzay yolculuğuna çıkıyor, hem de birbirinden ilginç deneylerle tanışıyor.

Başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerin de oldukça ilgiyle karşıladığı bilim çadırı ve gözlem evi, Ramazan ayı boyunca Çarşamba ve Perşembe günleri hariç her gün Dumankaya Camii yanındaki  Ramazan Sokağında iftar saatlerinden itibaren hizmet veriyor.   Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin de bilim çadırını ziyaret ederek, çocukların eğlenceli deneylerine eşlik etti.  

Çocuklara bilimi sevdirmek,  öğrenmeyi keyifli hale getirmek amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Şahin, “Ramazan sokağımızda iftar sonrası çocukların ilgisini çekecek bir dizi deney ve deneyim yaşama imkanı sağladık. Onların ilgisi bizi de mutlu ediyor” dedi.

Gözlemevi’nde uzaya  yolculuk

Ali Kuşçu Gözlem Evi’nde,  beş metre çapında kurulan keşif küresi (planetaryum) çadırı ile uzayın derinliklerine yolculuğa çıkan çocuklar, izledikleri filmlerde Ay’a taşınmış dede ve torunlarının dilinden Dünya’nın oluşumunu, dinozorların hayatını ve daha bir çok bilgiyi öğrenirken, aynı zamanda kendilerini uzaydaymış gibi hissederek eğlenceli dakikalar geçiriyorlar.

Beş farklı deney istasyonu

Eğlenceli Bilim Çadırı’nda hortum, kaldıraç, periskop, girdap ve tek hareket olmak üzere beş farklı deney istasyonu ile evrensel bilim kanunlarını uygulamalı olarak gözlemleyen Pendikliler, aynı zamanda bir yarışmaya dönüşebilen tek hareket setinde keyifli anlar yaşıyor, periskop ile denizaltıların nasıl rotalarını görebildiğini; kaldıraç ile ağır yüklerin nasıl kolayca taşınabileceğini keşfediyorlar. Pendikliler, her hafta değişecek olan bu setler ile birbirinden ilginç ve eğlenceli bilgiye Ramazan boyunca doyabilecekler. 

Ana Sayfa Tüm Haberler