Yapımı yeni tamamlanan İstanbul’un ilk ve tek ampute futbol sahası gösteri maçı ile açıldı.

Pendikspor ile Pendikspor Ampute Futbol Takımı, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir gösteri maçı gerçekleştirdi. Yapımı yeni tamamlanan İstanbul’un ilk ve tek ampute futbol sahasında oynanan karşılaşma 2-2 sona erdi. Saha bu özel maçla birlikte ilk kez bir müsabakaya ev sahipliği yaptı.

Dünya Engelliler Günü’nde farkındalık oluşturmak amacıyla Pendikspor ile Pendikspor Ampute Futbol Takımı bir gösteri maçı gerçekleştirdi. Protokolün hazır bulunduğu karşılaşma, yapımı yeni tamamlanan İstanbul’un ilk ve tek ampute futbol sahası olan Yenişehir Mahallesi Millet Caddesi Şefika Sokak Ampute Futbol Sahası’nda oynandı. Yeni saha, bu özel maçla birlikte ilk kez bir müsabakaya ev sahipliği yaptı. İlginin büyük olduğu karşılaşmaya Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendikspor Başkanı Şerafettin Taştan, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyon Başkanı Arif Ümit Uztürk, Pendik Ampute Futbol Takımı Başkanı Osman Bozanlı ve çok sayıda davetli katıldı.

Şehrimizde engelli kardeşlerimize yönelik doğru işler yapıyoruz

Yöneticilerin Türkiye’de spor adına iyi şeyler olması yönünde bir gayretin içerisinde olduklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  kendilerinin de belediye olarak spora destek verme gayretini gösterdiklerini dile getirdi. Fiziksel ve ruhsal açıdan sporla iç içe olmaları gençlerin gelişimleri açısından önemli olduğunu ifade Başkan Şahin: “Spor, engelliler açısından da önemli bir anlam taşıyor. Onlar belki uzuvlarıyla ilgi bir problem yaşıyor; ama gönülleri çok geniş. Bugün şehrimizde engelli kardeşlerimize yönelik doğru işler yapıyoruz.” dedi.

Engelli Emirhan’ın futbolculuk hayali gerçek olacak

1 ay önce bir arabanın ezmesi sonucu ayağını kaybeden 11 yaşındaki Emirhan Kargacı da bu özel maçı izlemek için tribündeki yerini aldı. Hayalinde futbolcu olmak isteği olan Emirhan’ı, Ampute Futbol Kulüp Başkanı Osman Bozanlı, kendisini takıma kazandırmak için çalışmaları başlattı. Hayatın bir sınav olduğunu belirten Başkan Şahin: “Kardeşimizin de bir imtihanı var. Bir uzvunun eksik olduğunu görüyorum. Bazılarının ise gönüllerinde eksiklikler var. Yüreği geniş bir kardeşimiz... Emirhan, ampute takımımızda oynamak istiyor. Bu sahada oynamak ayrı bir fırsat. Biz de her türlü imkânımızı seferber edeceğiz. İnşallah, kendisini milli takımımızda oynarken de görürüz.” şeklinde konuştu.

Başkan Şahin’e teşekkür plaketi

Bu yıl bünyelerine kattıkları ampute takımının gerek antrenmanları gerekse maçlarını seyrettiklerini dile getiren Pendikspor Kulüp Başkanı Şerafettin Taştan, her türlü engele ve zorluklara rağmen kendisiyle barışık, hayata bağlı oyuncular ve takım gördükleri için gururlu olduklarını söyledi. İstanbul’un ilk ve tek ampute sahasının yapımını gerçekleştiren Pendik Belediyesine teşekkür eden Federasyon Başkanı Arif Ümit Uztürk, Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’e teşekkür plaketi takdim etti. 

Ana Sayfa Tüm Haberler