Dr. Kenan Şahin, Bulgaristan’da düzenlenen “Asimilasyon ve İsim Değişikliği Şehitleri Anma Programı"na katıldı.

Bulgaristan’da düzenlenen “Asimilasyon ve İsim Değişikliği Şehitleri Anma Programı"na katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  1989 yılında devrilen eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon uygulamalarında hayatını kaybedenleri mezarları başında dualarla andı. 

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde "Asimilasyon ve İsim Değişikliği Şehitleri Anma Programı" kapsamında Bulgaristan'a bir ziyaret gerçekleştirdi. AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Bulgaristan Parlamenterler Arası Dostluk Grubu Başkanı Aziz Babuşçu öncülüğünde Zeytinburnu, Esenyurt ve Bayrampaşa Belediye Başkanlarının da yer aldığı programda DOST Partisi Başkanlığı ve Kırcaali Müftülüğü ziyaret edildi. Gün boyu süren ziyaretlerde heyet, Bulgaristan’da yaşayan Türklerin durumu hakkında bilgi aldı.

Rejim tarafından katledilenler için dualar okundu

Ziyaret kapsamında Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon uygulamalarında hayatını kaybedenler törenlerle anıldı. Olayların 32. yıl dönümünde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'nin Mogilyane Köyü ve Mestanlı kasabasında rejim tarafından katledilenler için dualar okundu.

17 aylıkken şehit olan bebeklerin kabri ziyaret edildi

Törene Türk heyetinin yanı sıra Bulgaristan Müslümanları Baş Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Aliş Hacı, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Lideri Lütfi Mestan ile birlikte sivil toplum kuruluşları yöneticilerinden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı. Tören esnasında 17 aylıkken şehit edilen Türkan bebek ve diğer şehitlerin kabirleri ziyaret edildi.

Ana Sayfa Tüm Haberler