Dr. Kenan Şahin "Pendik’te kentsel dönüşüm için 150 bin konutu 15 yılda dönüştürmek üzere bir master plan oluşturuldu."

“Smart Future Expo - Geleceğin Yapıları Geleceğin Şehirleri” Fuarı kapsamında düzenlenen panelde konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  Pendik’te kentsel dönüşüm için 150 bin konutu 15 yılda dönüştürmek üzere bir master plan oluşturulduğunu söyledi.

İstanbul Kongre ve Fuar Merkezi’nde  gerçekleştirilen “ Smart Future Expo - Geleceğin Yapıları Geleceğin Şehirleri  Fuarı ve Zirvesi"nin ilk gününde Kentsel Dönüşüm Harekatı, Yeniden Yapılanma” konulu panel düzenlendi. Oturum başkanlığını Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya’nın yaptığı panelin konuşmacıları Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ve MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Özdemir oldu.

“Doğru planlarla depreme karşı önleyici tedbirler alıyoruz”

Oturumda ilk sözü alan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, kentsel dönüşüm çalışmalarını ince eleyip sık dokuduklarını söyleyerek “Üniversitelerle, kanaat önderleriyle, saha çalışmalarıyla ve yurt dışındaki örneklerini inceleyerek istişare ediyoruz.”dedi. Kentsel dönüşümde toplumsal beklentinin akılcılıktan çok finansal olarak ele alındığının altını çizen Başkan Şahin şöyle devam etti: “Vatandaşlar nasıl kar ederim de daha büyük bir yer edinirim mantığında hareket ediyor. Talep bu yönde olduğu için firmaların da arza göre talepleri karşılamaya yönelik çalıştıklarını görüyoruz. Fakat deprem gerçeği göz ardı ediliyor. Buna biz belediye olarak oldukça fazla önem veriyoruz. Doğru planlarla deprem tehlikesine karşı önleyici tedbirler almaya çalışıyoruz.”dedi.

"15 yıllık master plan oluşturduk"

Kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için Pendik’te 15 yıllık master planı oluşturduklarını dile getiren Başkan Şahin, “Yıllık 7 bin civarı konut üretiyoruz. 150 bin civarı konutu dönüştürmemiz gerekiyor. Yıllar içinde bu artar, ortalama yılda 10 bin konut üretiriz. Yani 15 yılda da bu işi hallederiz diye bir perspektif oluşturduk. Bunun için önce kolay yerlerden başladık. Zor olan yerleri tamamlayıp örnek olarak göstererek vatandaşları dönüşüme ikna ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Belediyeler kendilerini geliştirdi

Belediyelerin imar konusunda kendilerini geliştirdiklerini belirten Başkan Şahin, “Donanımlar, teknik altyapılar ve teknoloji sayesinde imar konusunda çıtayı oldukça yükselttik. Kentsel dönüşümü fırsat haline getirerek daha fazla yeşil alan, otopark ve çocuk oyun alanlarını artırarak yaşanabilir alanları yaptırmaya zorunlu hale getirdik.”dedi. Diğer konuşmacı Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, 20 yıldır aynı görevi sürdürdüğünü ve geçmiş yıllarda imar konusunda kısıtlı olan imkanların gelişen teknoloji ve finansal güç sayesinde ortadan kalktığını dile getirdi.

Ana Sayfa Tüm Haberler