13. Uluslararası Pendik Çocuk Festivali, bu yıl da Türk ve dünya çocuklarını Pendik’te buluşturdu.

13. Uluslararası Pendik Çocuk Festivali, bu yıl da Türk ve dünya çocuklarını Pendik’te buluşturdu. 12 ülkeden gelen çocukların renkleriyle sokaklar ve Sahil Meydanı şenlenirken, Festival’in açılışı da görkemli oldu.  Başkan Şahin, “Dünyayı çocuklar yönetse, onların kalplerindeki sevgiyle gezegenimiz çok daha güzel bir yer olur” dedi.

Pendik Çocuk Festivali,  Pendik Sahil Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından  kortej yürüyüşüyle başladı.  Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve ilçe protokolünün önde eşlik ettiği yürüyüşte  geleneksel kıyafetleriyle Türk ve  Dünya çocukları Pendiklileri selamladı. Ardından Sahil Meydanı’nda kurulan Bilim ve Sanat Şenliği’nin açılışı gerçekleştirildi. İlçedeki ortaokul ve liselerin yıl boyunca yaptığı çalışmaların sergilendiği çadırı gezen Başkan Şahin ve beraberindekiler, daha sonra hemen yanındaki Festival alanına geçtiler.

“Dünyada sevgiye ve barışa vesile olsun”

Pendik Çocuk Festivali’nin açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  13. Kez festival coşkusuyla çocukların bayramını kutladıklarını belirterek, “Dünyanın dört bir yanından çocuklar da bayramımızı kutlamak üzere geldi. Şehrimizdeki okullar, bu çocukları evlerinde misafir ediyor. Biz barış gezegeni olmamız için CIOFF, Pendik Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte yıllardan beri bu festivali yapıyoruz.   Küçük bir organizasyon ama etkisi çok büyük.  Sevgiye ve barışa vesile olmasını diliyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı dünyaya milli egemenliğin, dünyanın en karmaşık coğrafyasında yurtta huzur ve hakkaniyetin, birlik, beraberlik ve bereketin ne olduğunu göstererek kutluyoruz.” dedi.

Çin’den Çekya’ya 12 ülkeden çocuk

Festivalin ilk gününde sahne alan Türk ve konuk ülke çocuklarının gösterileri ise izleyenlerden büyük alkış aldı. Geleneksel kıyafetleriyle ülkelerine özgü kültürü yansıtan çocuklar, müzik ve halk danslarını büyük bir başarıyla sergilediler.  Bu yılBulgaristan, Makedonya, Çekya, Kırgızistan, Slovakya, Malezya, Endonezya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Çin, Azerbaycan, Moldova’dan gelen misafir çocuklar gösterilerini festival boyunca sergilemeye devam edecek.  

23 Nisan’da sona erecek

Pendik Sahil Meydanı’nda 23 Nisan’a kadar sürecek Festival kapsamında 21 Nisan Cumartesi ve 22 Nisan Pazar günü  saat 13.00-15.00 arası Geleneksel Çocuk Oyunları, 15.00’ten sonra da ülke ve sahne performansları yapılacak. Festival, 23 Nisan Pazartesi günü Kapanış Töreni etkinlikleriyle sona erecek.  Saat 16.00’da başlayacak programda  ülkelerin sahne gösterileri ve konserler yer alacak.

Festivalde Geleneksel Çocuk Oyunları da var

Bu sene festival kapsamında   ilk kez geleneksel çocuk oyunları da düzenleniyor.  Sahil gösteri alanında sokakta oynanan ve artık “geleneksel” olarak tanımlanan mendil kapmaca, yumurta taşıma, sek sek, halat çekme ve yakan top oyunları çocuklara eğlenceli ve keyifli dakikalar yaşatacak.

Dolu dolu Bilim ve Sanat Şenliği

Pendik Belediyesinin desteğiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl 3.sü gerçekleştirilen Bilim ve Sanat Şenliği’nde çocuklar yeteneklerini sergiliyor. Sahil alanına kurulan çadırda 99 stant yer alıyor. Ortaokul ve lise öğrencilerinin yıl boyunca hazırladıkları birbirinden ilginç bilim ve sanat çalışmaları görülebilecek.  Şenlik çadırı ık 23 Nisan’a kadar açık kalacak.

Ana Sayfa Tüm Haberler