"Konut rant aracı olmaktan çıkmalı."

Büyükşehir Belediye Müfettişler Derneği tarafından düzenlenen “Kentsel Dönüşüm Uygulamalarında Çeşitlilik” konulu panel Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın evsahipliğinde gerçekleşen panele, Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Pendik Belediye başkanı Dr. Kenan Şahin, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbulBüyükşehir  Belediyesi’nden birçok yetkili katıldı.

Huzur evi kavramını kendi evlerimizden ayırıp başka mekanlara taşıdık

Panele konuşmacı olarak katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, kentsel dönüşüm çalışmalarına farklı bir bakış açısı kazandırdı. Konutun temel perspektifinin artık rant üzerine kurulu olduğuna vurgu yapanBaşkan Şahin, kentsel dönüşümde binaların depreme hazır hale dönüştürülmesinin yanı sıra zihniyetin de değişmesi gerektiğini belirtti. Zihniyet değişmeden gerçekleştirilecek dönüşümün çok maliyetli olacağını ifade eden Başkan Şahin, konuşmasına şöyle devam etti: “Maliyetlerin değişmesi için konuta bakış açımızın değişmesi gerekiyor. Konutta çocuklarımızı, kadınlarımızı, anne ve babalarımızı çok ihmal ettik. ‘Huzur evi’ kavramını kendi evlerimizden ayırarak başka mekânlara taşıyan bir anlayış icat ettik. Bunu da yükselen değer olarak ifade ediyoruz.”dedi.

300 metrekare parsellerin oluşturduğu şehircilikte otopark sorununu çözmek zor

Dönüşümü bir fırsat olarak gördüklerini belirten Başkan Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçmişte ihmal ettiğimiz ulaşım düzeninde de dönüşüm yapmalıyız. Bugün İstanbul’un en büyük ihtiyacı, otopark. Ulaşım probleminin temelinde de otopark sorunu var.  300 metrekare parsellerin oluşturduğu şehircilikte bunu çözmemiz mümkün değil. Parsel bünyesinde çözmek istiyorsak o zaman bu parselleri büyütmek, bir araya getirmekten başka seçeneğimiz yok. Bu konuyu mutlaka desteklememiz gerekiyor. Herkes,   ben 300 metrekarede bağımsız olarak yaşamak istiyorum anlayışından vazgeçmemiz gerekiyor.”dedi.

15 yılda dönüşümü öngörüyoruz

Pendik ile ilgili kısa bir bilgi veren Başkan Şahin, 188 km²’lik alanın 125 km²sinin  havza olduğunu dolayısıyla şehrin 63 km²’de yaşadığını belirtti. Başkan Şahin, havaalanı, orman gibi alanların da düşüldüğünde kentin 44 km²’lik alana kurulu olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “İlçede 210 bin konut var. Bunlardan 60 bini 2000 yılından sonra deprem yönetmeliğine uygun yapıldı. Yani dönüşüm kapsamında 150 bin konutu yönetmemiz gerekiyor. Pendik’te 15 yıl içerisinde geri dönüşümün gerçekleşebileceğini öngörüyoruz. Şehrin yıllık 8500 konut üretme kapasitesi var. Bunun yaklaşık 10 bine çıkabileceğini düşünüyoruz. Bunları hesapladığımızda 150 bin konut, 15 yılda dönüşecek.”dedi.

Sanayi bölgemiz çevreye saygılı hale getirilmeli

Pendik içerisinde Sanayi Bölgesi’nin de önem teşkil ettiğini söyleyen Başkan Şahin, Sanayi Bölgesi içinde ayrı bir dönüşüm perspektifi oluşturulması gerektiğini,  kişisel kanaatinin sanayinin şehirden çıkarılması değil, çevreye saygılı hale getirilmesi  gerektiğini ifade etti. Sanayinin istihdam açısından önemine de değinen Başkan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayi Bölgemiz 100 bine yakın insanın istihdam edildiği bir bölge. Şehirlerde en büyük ihtiyaç istihdam. İstihdamı uzağa götürelim de bu kadar insan uzaklara mı gitmek zorunda kalsın. Halbuki bu insanları mümkün olduğu kadar en yakın noktada iş ihtiyaçlarını karşılamak gerekir.” dedi.

Ana Sayfa Tüm Haberler