Başkan Şahin: 1+1 daire komşuluğu öldürüyor

İnşaatçıların son yıllarda gözdesi konumunda olan 1+1 daireler,  Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin tarafından kara listeye alındı. Başkan Şahin, ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiğini belirterek,  inşaat ruhsatı isteyen müteahhitlerden artık 1+1 daire yapmamaları yönünde tavsiyede bulunduğunu belirtti.

İstanbul’un inşaat yönünden en hızlı gelişen bölgelerinden biri olan Pendik, özellikle Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı nedeniyle birçok konut projesinin de hayata geçirildiği bir bölge.  Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, inşaat ruhsatı için başvuran müteahhitlere bundan sonra 1+1 daire yapmamaları önerisinde bulunuyor.  Özellikle genç çiftler ve bekarlar düşünülerek yapılan 1+1 dairelerin geniş ailelere hitap etmediğini belirten Başkan Şahin, bu konutların ihtiyaçtan fazla yapıldığını kaydetti.

35 bin boş konut var

Pendik’e yeterince 1+1 daire yapıldığını belirten Başkan Şahin,  bu konutların geniş ailelerin yaşaması için uygun olmadığını, gereğinden fazla  yapılarak atıl hale dönüştüğünü söyledi.  Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, inşaat ruhsatı için gelen müteahhitlere tavsiyelerde bulunarak, “ailelerin oturabileceği genişlikte konutlar yapılmalı. Bu tip daireler komşuluk ilişkilerini köreltiyor, yok ediyor. Misafir ağırlayacak durumunuz yok. Küçük mekan işlevsel değil. Ayrıca,  konut ve kent mimarı medeniyetin temel taşı. Bu,aynı zamanda yaşam biçimimizi şekillendiriyor” dedi.  Şu anda Pendik’te  35 bin boş  konut bulunduğunu belirten Şahin, bunların büyük bir bölümünün de 1+1 daire olduğunu söyledi.

 

‘Huzur evi’ değil ‘huzurlu evler’ olmalı

Belediye Başkanı Şahin, kentsel dönüşümle birlikte konuta bakış açımızın da değişmesi gerektiğini belirterek,  “ Konutlar sosyal olmalı ve ailelerin ihtiyaçlarına cevap vermeli. Çocuklarımızı, kadınlarımızı, anne ve babalarımızı bu konuda çok ihmal ettik. Çocuklar için oyun alanları olmalı. Bilgisayar başında çocuklarımız hiperaktif oluyor. Kadınlar, tv karşısında obezite,  sonrasında depresyon ile mücadele ediyor, antidepresan ilaç kullanımına yöneliyor. Neden? Konutlarımız sosyal değil. Donatıları yetersiz. Oyun alanları kısıtlı.  Anne ve babalarımız için ‘Huzur evi’ diye, kendi evlerimizin dışında  başka mekanlar icat ettik.  Onun yerine aile büyüklerimizle birlikte yaşayacağımız  ‘huzurlu evler’ oluşturmamız gerekiyor. ” dedi.

 

120m2 daire yerine 1artı 1 dört daire yapılabildiğini belirten Başkan Şahin bu durumun, daha fazla nüfus demek olduğunu, otopark problemine de yol açtığını sözlerine de ekledi


Ana Sayfa Tüm Haberler