Kurtköy’e gençler için iki yeni merkez


Çocukların ve gençlerin girişimcilik, beceri ve geleceklerini desteklemek amacıyla kurulan Mesleki Gelişim ve Yönlendirme Merkezi ile Toplum Destek Merkezi,  düzenlenen açılış töreniyle hizmete girdi. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, merkezler sayesinde  sağlanacak psikolojik, sosyal ve teknik destekle gençlerin topluma yararlı bireyler haline geleceğini belirtti.

 


Kurtköy Semt Merkezi’nde  çocuklara ve gençlere hizmet vermek amacıyla kurulan  Mesleki Gelişim ve Yönlendirme Merkezi ile Toplum Destek Merkezi, düzenlenen törenle  açıldı. Açılışa Pendik Kaymakamı Cafer Odabaş, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Kalkınma Ajansı temsilcileri ve birçok davetli katıldı. Açılış öncesi bir konuşma gerçekleştiren Belediye Başkanı Şahin, gençlerin meslek seçimlerinde alanları üzerinde kendilerini geliştirme fırsatı oluşturması ve doğru yönlendirilmeleri amacıyla kurulan merkezin öğrencilere kolaylık sağlayacağını belirtti. Başkan Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler okullardan mezun olduktan sonra iş hayatına öğrendiğimiz teknik bilgiyi uygulama noktasında sorunlar yaşıyoruz. Böylesi bir merkez, meslek lisesi ya da düz liseden mezun olan öğrencilerin, iş hayatındaki fırsatları yakalamaları açısından önemli ve öncelikli bir proje olacaktır.” Konuşmasının sonunda Başkan Şahin, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

 

 


“Gençleri meslek sahibi edindirmeyi hedefliyoruz”

İlçede Avrupa Birliği ya da Kalkınma Ajansı kaynaklı birçok fonu doğru noktada başarılı şekilde kullandıklarını ifade eden Kaymakam Cafer Odabaş,  bu projeler sayesinde gençleri meslek sahibi edindirmeyi hedeflediklerini belirtti. Odabaş, başta Pendik Belediyesi olmak üzere projeye destek veren herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından protokolün katılımı ile açılış töreni gerçekleşti. Tören sonrası açılışı yapılan merkezleri  gezenkatılımcılar, işleyişi hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

 


Pendik Mesleki Gelişim ve Yönlendirme Merkezi nedir?

Bilindiği üzere,  Pendik Belediyesi  2012 yılındaİstanbul Kalkınma Ajansı’na‘Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik Beceri ve Geleceklerini Destekleme’  projesiyle  başvurmuştu. ‘Pendik Mesleki Gelişim ve Yönlendirme Merkezi’  projesi,  Mali Destek Programı ‘na kabul edilmişti.  Bu kapsamda Pendik Belediyesinin koordinatörlüğünde, PESİAD ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Kurtköy Semt Merkezi’nde Pendik Mesleki Gelişim ve Yönlendirme Merkezi  kuruldu. Maliyetinin büyük bölümünün  Ajans tarafından karşılanacağı proje ilegençlerin bilinçli, sağlıklı, özgüveni yüksek, yetenekleri ve becerileri sürekli gelişen bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanıyor.  Gençlere Kişisel Gelişim, Mesleki Yönlendirme, Teknik ve Danışmanlık eğitimleri olmak üzere toplamda 2bin 400 saatlik eğitim verilecek.

 

 


Toplum Destek Merkezi (TODEM) nedir?

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Pendik Kaymakamlığı sorumluluğunda yürütülen Toplum Destek Merkezi ile Sülüntepe, Ramazanoğlu, Kurtköy ve Şeyhli Mahallelerinde yaşayan 13-18 yaş arası dezavantajlı çocuk ve gençlerepsikolojik vehukuki destek sağlanarak sosyal, kültürel, sportif etkinliklere katılması ve topluma kazandırılmaları hedefleniyor. Aynı zamanda merkezde ebeveynlerin bilinçlendirilerekçocuklarına  bu süreçlerde destek olmalarının sağlanması amaçlanıyor.

Ana Sayfa Tüm Haberler