Engelliler Haftası’nda mesaj yüklü yürüyüş

Pendik, son yılların en kapsamlı “Engelliler Haftası” etkinliğine sahne oldu.  Kent içinde Büyükşehir Belediyesi Engelli Mehteran Takımının da eşlik ettiği coşkulu bir yürüyüş gerçekleştiren engellileri Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin de yalnız bırakmadı.

 

Pendik Belediyesi öncülüğünde, Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi veözel eğitim merkezleri işbirliği ile düzenlenen “Engelliler Haftası” kutlamaları engellilerin doyasıya eğlenmelerine vesile oldu. ‘Biz buradayız, elimizi tutmaya var mısınız?’ sloganıyla hareket eden engelliler, ilk olarak ellerinde pankartlarla ve ağızlarındaki düdüklerle kent içinde yürüyüş yaparak,  “Sesimizi duyuyor musunuz?” “Sevgi her engeli aşar” “Her insan engelli adayıdır” mesajlarını verdiler. Yürüyüşe, Büyükşehir Belediyesi Engelli Mehteran Takımı da eşlik ederken vatandaşlar da alkışlarıyla engellilere destek verdi.Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı’ndaki gösteri alanına gelen engelliler, burada dans edip şarkılar söylediler. Özellikle İSÖMX grubunun müzik performansı izleyenlerden büyük alkış aldı.

 

 

 

“Esas sorun fiziksel değil, duygusal eksiklik”

Sıcağa rağmen bir an olsun heyecanın azalmadığı etkinliğe Belediye Başkanı Kenan Şahin ve AK Parti İlçe Başkanı Turgay Kılıç da katıldı. Engelliler ve aileleriyle yakında ilgilenen Başkan Şahin,onların başarılarının yüksek olmasının yolunun onlarla birlikte yaşanılacak bir düzenin oluşmasından geçtiğini söyledi. Günümüzde fiziksel ve zihinsel eksiklikten ziyade esas sorunun duygusal eksiklik olduğunu ifade eden Başkan Şahin, bu durumu anlamakta çoğu zaman zorluk çekildiğini; ancak geleceğe umutla baktıklarını sözlerine ekledi.

 

Başkan Kenan Şahin etkinlikte, Pendik Belediyesi İşaret Dili Topluluğu’na, İBB İlahi Okuma Yarışması ve Bedensel Engelliler Federasyonu’nun düzenlediği yüzme yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Ana Sayfa Tüm Haberler