Lise öğrencilerinden Formula aracı

İstanbul Anadolu yakasında yer alan meslek liseleri ile çeşitli üniversitelerin öğrencileri tarafından geliştirilen proje ve tasarımlar, Pendik’te açılan  Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı’nda sergilenmeye başladı.  Fuarda en fazla ilgiyi ise Küçükyalı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin yaptığı Formula aracı gördü.

 

 

 

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Pendik Belediyesi ve Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı (METEF), Pendik Sahil Etkinlik Çadırı’nda açıldı.  Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Anadolu Yakasında bulunan 14 ilçeden 65 meslek lisesi ile 5 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen Fuarda, okulların alan ve dallarının tanıtımı, öğrenci ve öğretmenlerin geliştirdiği projeler sergileniyor.

 

 

 

 

“Bu fuar mesleki eğitime ilgiyi artıracak”

Fuarın açılışına İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, Pendik Kaymakamı Cafer Odabaş, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Meslek Teknik Eğitimden Sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Erol Demir, diğer ilçe kaymakamları ve ilçe milli eğitim müdürleri  katıldı. Açılış öncesi katılımcılara hitaben bir konuşma Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, gerçekleştirdikleri fuar ile mesleki eğitimin bütün boyutlarını değerlendirmek için bir fırsat oluşturmayı arzu ettiklerini belirtti. Bu fuar ile mesleki eğitimde ortaya konulan başarıların takdim edildiğini ifade eden Başkan Şahin, “Aynı zamanda mesleki eğitime ilgiyi de oluşturacak bu fırsatı,   İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde Pendik Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber gerçekleştiriyoruz. Katılımı sağlayan tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize, okul müdürlerimize ve üniversitelerimize teşekkür ediyorum.”dedi. Konuşmaların ardından açılış töreni gerçekleştirildi.  Daha  sonra protokol, stantları gezerek öğrencilerin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

 

 

 

Onlarca proje ziyaretçileri bekliyor

Fuarda, endüstri meslek liselerinin robot projeleri,  bilişim yazılım geliştirme projeleri, metal ve makine teknolojisine ait tasarım ve ürünler, Küçükyalı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin ürettiği Formula aracı, kız meslek liselerinin giyim ve grafik tasarımları ile birlikte birçok proje yer alıyor.  Fuarda ayrıca Sabiha Gökçen Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri tarafından geliştirilen uçak bakım ve arıza çözümüne ilişkin projeler de yine öğrencilere tarafından çalışır duruma getirilmiş gerçek uçak üzerinde izleyicilere sunuldu.  Pendik Sahil Etkinlik Çadırı’nda düzenlenen fuar,  31 Mayıs 2013 tarihine kadar açık kalacak

 

Fuarın gözdesi Formula aracı

 

Fuarda en fazla ilgiyi ise, Küçükyalı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından geliştirilen Formula aracı çekti.  Fuar alanının önünde sergilenen araç hakkında bilgi veren Motorlu Taşıtlar Teknolojisi öğretmenleri,   aracın baştan aşağı el yapımı olduğunu ve dört yılda tamamlandığını belirttiler.  Demir profil üzerine fiber kaplama yapılan araca hazır motosiklet motoru takılmış.  Öğretmen ve öğrencilerin en büyük dileği, daha önce yaptıkları test sürüşlerini Formula1 pistinde de gerçekleştirebilmek ve maliyeti 25 bin lirayı bulan araç için sponsor firma bulabilmek..

Ana Sayfa Tüm Haberler