Pendik’te 1+1 yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nde 5 Temmuz Cuma günü  yayınlanan ve bazı internet sitelerine de düşen ‘Pendik’te 1+1 daire yapmak yasak’ başlıklı haber, tümüyle  yanlış ve kamuoyunu yanıltıcı niteliktedir.  Başkan Şahin, daha önce konuyla ilgili yayınlanan haberlerde ve katıldığı televizyon programlarında üstüne basa basa, 1+1 tipindeki dairelerin de yapılması gerektiğini, ancak toplu konutlar için sayısının iyi ayarlanmasının gelecekte yaşanacak problemleri önlemek açısından şart olduğunu vurgulamıştır.  Pendik’te 1+1 dairelerin yasaklanması söz konusu değildir, yapılan dairelerin sayısının sınırlandırılmasıdır.

Bu kararla 120 daire yapılması gereken yere 300 daire yapılmasının önlenmesi amaçlanmaktadır. 100 bin metrekarelik alanda tüm daireler 1+1 daire olarak yapılabilir, ancak var olan plan ölçüsüne göre bu sayı sınırlandırılmıştır.

 


Başkan Dr. Kenan Şahin’in konuyla ilgili açıklaması şöyledir:

“CHP’li Pendik Belediyesi Meclis Üyesi halka yalan söylemiştir. Meclis’te kendileri bilgilendirilmiş olmasına rağmen alenen yalan söylemekte, konuyu istismar etmektedir. Bir bölgede belediyenin vazifesi planlama esasları çerçevesinde, ne kadar nüfusun yaşayacağı, ne kadar konut yapılacağını belirlemek, ona göre şehri düzenlemektir.

 

Alınan karar, sadece iki mahallemizi kapsamaktadır. Bu bölge planlı gelişen alandır. 1/5000’lik plana göre bir nüfus yoğunluğu  belirlenmiş ve buna göre de şehir oluşturulmuştur. Bir parselde 120 daire yapılması öngörülmüş iken yönetmeliklerde var olan mevzuat boşluklarından dolayı aynı alana 40’ar metrekareden 300 daire yapılmaya başlanmıştır. Belediye Meclisinin aldığı kararla bu sayı 172 daire ile sınırlanmıştır. İnşaat firmaları isterlerse tümünü 1+1 yapabilirler, ancak daire sayısında sınırlama vardır. 1+1 Yasağı haberi istismar amaçlı, uydurma haberdir. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ana Sayfa Tüm Haberler