Kütahya’dan “Naif Esintiler” Sergisi


Türkiye'nin ilk naif ressamlarındanHüseyin Yüce’nin “Kütahya’dan Naif Esintiler” adlı sergisi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde görücüye çıktı. Resim eğitimi almamasına rağmen alanının en önemli temsilcileri arasında yer alan Hüseyin Yüce’nin eserleri 10 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

 

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi,  bu kez Türkiye'nin ilk naif ressamlarından Hüseyin Yüce’nin eserlerine ev sahipliği yaptı.  Herhangi bir akademik öğrenim görmeyen  ressam  Hüseyin Yüce’nin doğa konulu eserleri sanatseverlerin büyük  ilgisini çekti.  Açılışına Kaymakam Osman Tunç, AK Parti Milletvekili Mehmet Sekmen, Kütahya Kültür ve Sanat  Derneği KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız’ın da katıldığı sergide bir konuşma yapan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Kütahya’dan Naif Esintiler” adlı serginin, kentin kültür-sanat hayatına değer katacak düzeyde olduğunu söyledi.  Pendik’in artık kültür-sanat markası olduğunu hatırlatan Başkan Şahin, ressam Hüseyin Yüce’yi tebrik ederek, “Sanatı ve sanatçıyı desteklemek boynumuzun borcu. Tüm sanatseverlerimizin sergiye bekliyoruz” dedi.  

Hasan Yüce kimdir?

Ressam Hasan Yüce, herhangi bir akademik öğrenim görmeden, iç güdülerinin yönlendirici etkisiyle resim yapan ve bu nedenle saf yürek (naif) olarak adlandırılan ressamlar gurubunda yer alıyor.. Titiz bir resim işçiliği, doğa sevgisi ve yöre yaşamına tutkusuyla biçimlenen resimlerinde, ince dallı ağaçlar, büyüsel bir sessizliğe bürünmüş köy evleri sık işlediği konulardır. Geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda eserlerini felçli bir şekilde üretmektedir.  Sanatçı, Hindistan, Romanya, Mısır, Finlandiya, Çekoslovakya, Monako ve Fransa’da düzenlenen uluslararası naif ressamlar sergilerinde yer aldı.

 

10 Kasım’a kadar açık kalacak sergiye KütahyaKültür ve SanatDerneğiKÜSAD BaşkanıBayramYıldız da katılarak, Hüseyin Yüce’ye destek verdi.

Ana Sayfa Tüm Haberler