Piri Reis’in haritalarının ilham verdiği sergi

2013 UNESCO Piri Reis yılının sonlarına gelinirken, ünlü Türk denizcisi haritalarını konu edinen resim sergisiyle Pendik’te anılıyor. Üzerinden 500 yıl geçmesine rağmen sırları çözülemeyen haritalar, ressam Recep Kaplan’ın fırçasından tuvale aktarılarak meraklıların ilgisine sunuldu.


Piri Reis Haritalarının Tablolardaki Aksi” sergisi, Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. Ressam Recep Kaplan, ünlü Dünya haritasını çizmesinin 500. Yılı nedeniyle UNESCO tarafından 2013’ün Piri Reis yılı ilan edilmesinden dolayı böyle bir çalışma yaptığını belirtti. Piri Reis’in haritalarının tek tek incelenerek eskitme zemine yağlıboya olarak aktarıldığı 18harita tablonun yer aldığı sergide, ayrıca yine arşivler taranarak yapılan ve Piri Reis’in donanmasının Haliç’ten yola çıkmasını anlatan iki büyük boy tablo da bulunuyor. Tablolardaki gemiler, yönünü resme bakan kişiye göre değiştirmesiyle ilgi çekiyor.

Serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendik’te halka sanatı daha çok buluşturmak için çalıştıklarını belirterek, “Amacımız kentimizi kültür ve sanatın merkezi yapmak. Kültür Sanat Müdürlüğümüz her hafta burada farklı bir sergi açarak örnek uygulamalar sergiliyor” dedi. Pendik Kaymakamı Osman Tunç ise, Pendik’ten önce 8 ilçede daha çalıştığını belirterek, “İlk kez sanata bu kadar değer veren bir kentte çalışıyorum. Bu sergideki eserler de normal bir insanın aklına gelmeyecek şeyler. Sanat da bu olsa gerek” dedi.Açılışa katılan AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır da Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in sanatçı dostu olduğunu söyledi.

Recep Kaplan’ın fırçasından ‘Piri Reis Haritalarının Tablolardaki Aksi’ sergisi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde 15-24 Kasım tarihleri arasında gezilebilir.


Piri Reis’in haritalarının sırrı çözülemedi

2013 yılı, Piri Reis’in Dünya Haritası’nı çizmesinin 500. yıldönümü olması nedeniyle UNESCO tarafından Piri Reis Yılı kabul edildi. Denizcilik ve haritacılık alanlarında sadece Osmanlı değil, Dünya için de dönüm noktası olan Piri Reis’in o dönemde çizdiği ayrıntılı haritalarının sırrı hala tam olarak çözülememiştir. Piri Reis’in günümüze ulaşan üç eserinden ilki, 1513 tarihliDünya Haritası’dır.Afrika ve Avrupa kıtalarının batı kıyıları ile Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının doğu kıyılarını gösteren 1513 tarihli ilk haritası, Dünya bilim tarihinin en değerli miraslarındandır ve bilinen en eski Dünya Haritası’dır.Haritanın altıda birlik kısmı elde bulunmakta olup, büyük parçası hala kayıptır. Piri Reis’in ikinci büyük eseri ise Dünya’nın ve Akdeniz’in ilk deniz atlası olanKitab-ı Bahriyeadlı eseridir. Üçüncü eseriyse İstanbul ile Amerika kıtası arasındaki alanı kapsayan ve sadece çeyrek parçası günümüze ulaşanBölgesel Harita’dır.

Ana Sayfa Tüm Haberler