Engelliler Gününü doyasıya kutladılarKurtköy Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlamalarında, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ile engelli çocuklar birlikte oynayarak unutulmaz dakikalar yaşarken, izleyenlerden de büyük alkış aldılar.

 

 

 

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kurtköy Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlikte engelliler hem hünerlerini gösterdiler hem de ailelerine unutulmaz anlar yaşattılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğe Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Ak Parti Pendik İlçe Başkanı Turgay Kılıç, , Gedik Üniversitesi Rektörü Ahmet Topuz, Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Özer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Pendik Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Başkanı Mesut Hacısalihoğlu ile birlikte çok sayıda öğretmen ve veli katıldı.

 

“Sporla engellileri buluşturmalıyız”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, hayat içerisinde herkesin farklı bir imtihanı olduğuna vurgu yaparak pek çok imkânı olmasına rağmen onu gereği gibi kullanmayanların asıl engelli olduğuna dikkat çekti. Kentin nüfus oranına göre yüzde 15’lere varan engelli oranına sahip olduğunu belirten Başkan Şahin, “Belediye olarak bunun farkındayız. Daha doğru işler yapmanın gayretindeyiz. Biliyoruz ki spor sağlığımıza ve sosyal yaşamımıza değer katan en önemli unsurdur. Herkesi sporla buluşturmalıyız. Engelli kardeşlerimizi de sporla buluşturarak yaşama katmalıyız.”dedi.

 

Engelli takımlardan gösteri maçları

Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Özer ise, 1992 yılından beri her yıl 3 Aralık’ta engelliler gününün kutlandığını hatırlatarak her 9 kişiden birinin engelli olduğuna dikkat çekti. Özer, engellilerin toplumda eşit şartlarda yaşamasının en büyük görevlerinden biri olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı. Konuşmaların ardından Pendik Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Basketbol Takımı ve hemen ardından Pendik Engelliler Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı birer gösteri maçı yaptı.

 

 

Başkan Şahin engellilerle birlikte oynadı

Etkinliğin en anlamlı ve renkli gösterisi ise otistik çocuklara yeni hareket deneyimleri kazandıran ve aynı zamanda eğlenceli dakikalar yaşatan Sherborne Gelişim Hareket uygulaması ve hemen ardından farklı istasyonlardan oluşan fiziksel aktivite parkuru oldu. Çocukların hareketlerine katılan Başkan Şahin, onlarla birlikte güzel dakikalar yaşarken; salondan da büyük alkış aldı. Bu unutulmaz anların sonunda ise engelli sanatçı Sercan Bektaş sazıyla birlikte birbirinden güzel türküler seslendirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ana Sayfa Tüm Haberler