Ali Ulvi Kurucu Bilgi Evi ve Spor Merkezi hizmete açıldı

Velibaba Ali Ulvi Kurucu Bilgi Evi ve Spor Merkezi,  Ankara Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın da katıldığı törenle açıldı. 20 yıl önce Pendik Belediyesinde çalıştığını belirten Akdoğan, bugünkü Pendik’in ise onlarca kültür merkezine sahip olduğunu ve çehresinin değiştiğini söyledi.

Her hafta bir açılış gerçekleştiren Pendik Belediyesi tarafından Velibaba’da yaptırılan Ali Ulvi Kurucu Bilgi Evi ve Spor Merkezi, hizmete girdi. Bünyesinde halı saha, etüt merkezi, kütüphane, kurs ve çok amaçlı salonlar ile kafeteryanın yer aldığı merkezin açılış töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Çok sayıda vatandaşın katıldığı törende konuşan Akdoğan, böyle nitelikli bir semt merkezini Pendik’e kazandırdığı için Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’i tebrik etti. Akdoğan, Pendik’te gelinen noktayı bir örnekle değerlendirerek, “1994 yılında Pendik Belediyesinde Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde çalışmıştım. O zaman kentimizde sadece iki kültür merkezi varken bugün onlarca kültür evi, kütüphane ve semt merkezi yapıldığını görüyorum. Pendik’in çehresini değişti” dedi. Ali Ulvi Kurucu gibi bir gönül insanının isminin merkeze verilmesinin ve adının yaşatılmasının da önemli olduğunu belirten Akdoğan, “Şehirler sadece beton yığınından ibaret değildir, ruhu ve kimliği vardır. O da kültür ve estetiktir. Biz de kültürlü şehirler inşa ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Eğitim ve kültürü her alana yayıyoruz”

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin de bu merkezlerle eğitimi her alana ve noktaya yaymak istediklerini belirterek, “Bilgi toplumu olmadan gelişmiş olmayız. Bu yüzden gençlerimizin eğitimini okul dışında da sürdüreceği, ders çalışıp, kitap, internet, sohbet ve folklor gibi kurslarla buluşacağı merkezler açıyoruz. Ayrıca futbol oynayacakları saha ile spor imkanı da sunuyoruz” dedi. Başkan Şahin, merkezin 2 milyon liraya mal olduğunu belirterek, güçlü bir bütçeye sahip oldukları için çok sayıda yatırım gerçekleştirdiklerini vurguladı. Başkan Şahin, “16 sosyal ve kültür tesisi, 6 spor tesisi yaptık. 100 bin metrekare kapalı alan inşa ettik. Kim bu kadar tesis yapabildi?” şeklinde konuştu. Başkan Şahin, yakında Güllübağlar Mahallesi’ndeki Hüseyin Vassaf Kültür Merkezi ile Fatih Mahallesi’ndeki Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin de açılacağını söyledi.

Gençlerin yeni buluşma noktası olacak

Velibaba Mahallesi’nde kapılarını hizmete açan Ali Ulvi Kurucu Bilgi Evi ve Spor Merkezi’nde hem kültür ve eğitim, hem de spor imkanı bulunuyor. İçinde kütüphane, ders için etüt sınıfları, internet odası, seminer ve sohbetler için kullanılacak çok amaçlı salonlar, gelenleri manevi atmosfer içinde dinlendirecek şark köşesi, folklor salonu, halıcılık kursu, el sanatları satış mağazası, kafeterya, ticari üniteler, halı saha ve soyunma odaları bulunuyor.

Ana Sayfa Tüm Haberler