Olimpiyat Oyunları’nın “şirinler”i

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Pendik Özel Olimpiyat Oyunları, renkli gösteriler eşliğinde gerçekleşti. Pendik’te eğitim gören zihinsel engelli öğrencilerin katıldığı olimpiyat oyunları, azim ve eğitimle nelerin başarıldığını kanıtlayan görüntülere sahne oldu.

Pendik Belediyesi ve Gedik Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve Türkiye Özel Sporcular Derneği tarafından desteklenen oyunların açılışı, Çamlık Spor Tesisleri’nde gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, böyle bir organizasyonun içerisinde olduklarının gururunu yaşadıklarını belirtirken olması gereken ideal noktaya gelmeleri için daha çok çalıştıklarını ifade etti. Başkan Şahin, tüm sporculara başarılar dileyerek konuşmasını tamamladı.

İlçe genelinde 628 öğrenci özel eğitim alıyor

Pendik Kaymakamı Osman Tunç, iki gün süreli bu mücadelenin asıl kahramanların engelli gençlerin anne ve babaları olduklarını söyledi. Türkiye Özel Sporcular Derneği Başkanı Aydemir Karaer, proje ortakları ile yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken; engelli gençlerin bireysel potansiyellerini spor sayesinde yeniden ortaya çıkardıklarını dile getirdi. Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, ilçe genelinde 628 öğrencinin özel eğitim aldığını ve devletin desteği ile bu sayının daha artacağını aktardı. Her zaman engellilerin yanlarında olduklarını belirten Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, bu tarz etkinliklerin sürmesini temenni etti. Gedik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dilara Özer ise arkadaşlık ve dostluk içerisinde yarışma olanakları sunmak için olimpiyat gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“Şirinler” Olimpiyat oyunlarının maskotu oldu

Konuşmaların ardından öğrenciler yaptıkları gösterilerle hem kendileri eğlendiler, hem de izleyicilere neşeli dakikalar yaşattılar. Aktif Yaşam Merkezi miniklerinin “Şirinler” kostümleri ile yaptıkları hareket şovu, İBB İSEM Tuzla Halk Oyunları Topluluğu’nun Horon gösterisi ardından İstanbul Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışmanlık Merkezi ve Aktif Yaşam Merkezi Jimnastik gösterisi Step Grubu seyircilerden tam not aldı.

Bütün yarışmacılar “Şampiyon”

Olimpiyatların 2. Gününde 5 branşta 250 sporcu performanslarını ortaya koydu. Futbol, basketbol, voleybol, atletizm ve motor aktivite programı branşlarında yarışan sporcuların kaybedeni olmadı ve herkes madalya almaya hak kazandı. Madalyalarını alan sporcuların sevinçleri gözlerinden okunurken; veliler de çocuklarıyla gurur duydu. Organizasyon çerçevesinde uzman hekimler tarafından bir de diş taraması yapıldı. Oyunlarda Gedik Üniversitesi’nden 150 gönüllü öğrenci görev aldı.

Ana Sayfa Tüm Haberler