Uluslararası Festivaller Birliği’ni Pendik’te ağırladık

Uluslararası Festivaller Birliği 1. Dönem Toplantısı Pendik’te gerçekleştirildi. Birliğe üye belediyelerin kültür işlerinden sorumlu yöneticileri, bugüne kadar yaptıkları etkinliklerle gerçekleştirecekleri projeler üzerine değerlendirmede bulunurken bu yıl toplantıya ilk kez Irak ve Azerbaycan’dan katılım oldu. 


Festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek, CIOFF (Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Organizasyonları Birliği) Türkiye Başkanı Savaş Tuğsavul, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Gürhan Ozanoğlu ile birliğe üye belediyelerin kültür işlerinden sorumlu yöneticileri, bugüne kadar yaptıkları etkinliklerle gelecekte gerçekleştirecekleri projeler üzerine değerlendirmede bulundu. Pendik Greenpark Otel’de gerçekleştirilen ve bu yıl ilk defa Irak-Musul Kültür Merkezi Başkanı Hamit Hüseyin ve Azerbaycan’dan festival temsilcisi Gulare Guluzade’nin de yer aldığı programa  birliğe üye 53 Festival üyesi dernek ve belediyeler katıldı.

Kültüre desteğimizi sürdüreceğiz

Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, uluslararası festivallerin sanatsal ve kültürel anlamda önemini anlatarak bu festivallerin gelişmesi noktasında eldeki tüm imkânları kullanmayı sürdüreceklerini belirtti. Festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek de, Uluslar arası Festivaller birliği ve Cioff olarak gün geçtikçe daha da büyüdüklerini ve Türkiye’de festivallerin kalitesini önemli oranda arttırdıklarını belirtti. İpek bunun yanında Uluslararası düzeyde 105 ülke ve 350 festival CİOFF kanalıyla aktif halde olduğunu sözlerine ekledi.. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in kültüre verdiği desteklerden bahseden Atilla İpek: “Başkanımız, her okula müzik odası yapmaya karar verdi. Bu doğrultuda 8 okula müzik odası yapıldı. Şimdi de her okulda folklor çalışması başlatıldı.” bilgisini verdi.

Ana Sayfa Tüm Haberler