Başbakan Davutoğluyla toplantı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanlığı’nda yapılan Bilgilendirme Toplantısı’nda “Madde Bağımlılığıyla Mücadeledeki Katkıları” hakkında yerel yönetimlerin görüşlerini aldı. SKB Encümen üyesi Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin de toplantıda bir sunum gerçekleştirdi.

 Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,Bakanlıkların ilgili müsteşarları, çok sayıda akademisyen, STK temsilcisi ve yerel yönetim temsilcileri katıldılar. Yerel Yönetimlerden Pendik Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Encümen Üyesi Dr. Kenan Şahin, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Yüreğir Belediyesi Mahmut Çelikcan, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı katıldılar.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yaklaşık 5 saat süren toplantıda uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde çok kapsamlı yeni bir stratejik eylem planı ve belirlenecek ulusal politikalarda yerel yönetimlerin alabileceği roller çerçevesinde görüşmeler yapıldı. Belirlenecek ulusal politikada yerel yönetimlerin destekleyici rolünün önemine dikkat çekildi. Toplantıda Pendik Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği’ni temsilen katılan SKB Encümen üyesi Dr. KenanŞahin yaptığı konuşmada 'Madde Bağımlılığı’yla Mücadele’de Yerel Yönetimlerin rolüne vurgu yaptı ve çalışma alanlarından bahsetti. Daha önce SKB Kırşehir Konferansı’nda Yerel Yönetimlerin Gençlik Politikaları ve Bağımlılıkla Mücadele sunumunu yapan Başkan Şahin, Sağlıklı Kentler Birliği’nin bu konudaki çalışmalarından bahsederken önümüzdeki yıl içerisinde Gebze’de yapılacak Sağlıklı Kentler Birliği 2015 Gebze Konferansı’nda Madde Bağımlılığı konusunun işleneceğini belirtti. Sorunun çözümünde yerel yönetimlerin yaptığı çözüm odaklı projelerin öneminden bahseden Başkan Şahin, madde bağımlılığıyla mücadelede Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan rehabilitasyon merkezinin bağımlılıkla mücadele eden kişilerin tedavisinde yapacağı önemli katkılara vurgu yaptı. 

Ana Sayfa Tüm Haberler