Klasik otomobiller centilmenlik yarışında

 

Türk sinemasının duaeyenleri Türkan Şoray, Rasim Öztekin, İzzet Günay ve Hamit Haskabal Pendik'te klasik otomobil tutkunları ile buluştu. Sanatçılar, "Pendik'te klasik bir şenlik" adlı etkinlikte onlarca klasiği meraklılarıyla birlikte inceledi. Sahil turunun startını veren Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, etkinliği geleneksel hale getirmeyi planladıklarını belirterek, Dünya Rally Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Pendik’e yakışan bir organizasyon gerçekleştirdiklerini söyledi.

Pendik Belediyesi İKOD (İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği) ve Pendik Özel Bölge Hastanesi işbirliği ile düzenlenen "Pendik'te klasik bir şenlik" adlı etkinlik, klasik otomobil tutkunlarına görsel bir şölen yaşattı. Sahilde toplanan onlarca klasik otomobil, Pendik’te kısa bir tur attıktan sonra Pendik Bölge Hastanesi’nin bahçesinde “En orijinal klasik” seçilmek üzere bir araya geldi.

Sinemanın Sultanı kırmızı Mercedes ile büyüledi

Baştan sona vatandaşlardan büyük ilgi gören "Pendik'te klasik bir şenlik” etkinliğine, klasik oto tutkunlarının yanı sıra sanatçılar Türkan Şoray, Rasim Öztekin, İzzet Günay ve Hamit Haskabal da katıldı. Geniş Aile Dizi’nin oyuncularından Rasim Öztekin etkinliğe klasik 1955 model Chevrolet’i ile katılarak Pendiklilerle birlikte diğer araçları inceledi. Sinemanın sultanı Türkan Şoray ise Pendik Bölge Hastanesi Bahçesi’nde düzenlenen kokteyle katıldı. Alana kırmızı üstü açık klasik bir Mercedes ile giren Şoray, klasik otomobiller üzerine olan ilgiyi kısa sürede üzerine çekti. Vatandaşlarla sohbet eden ve hatıra fotoğrafı çektiren sanatçı klasik otomobillerin estetik açıdan daha iyi göründüğünü belirtti.

Klasiklerin gözdesi 1930 model Dodge oldu

Organizasyonda yer alan klasik araçlar, teknolojinin otomobil sektöründe ne kadar ileri boyutta olduğunu gözler önüne serdi. 1960’lı ve 70’li yıllara ait Amerikan otomobillerinin çoğunda otomatik cam açma, hız sabitleyici gibi özelliklerin bulunması görenleri şaşırttı. Ancak ziyaretçiler, araçların teknik özelliklerinden ziyade görünüş ve üretim yıllarıyla daha çok ilgilendiler. Örneğin 1930 model Dodge marka klasik otomobile ilgi o kadar yoğun oldu ki aracın başında fotoğraf çektirmek isteyenler bir an olsun ayrılmadı.

“Geleneksel hale getireceğiz" 

Klasik araçlara sahil turu için start veren ve konvoya en önde 1930 model Ford ile eşlik eden Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, “Pendik'te klasik bir şenlik” etkinliğini geleneksel hale getirmeyi planladıkların belirtti. Pendik’in daha önce de Dünya ve Avrupa Rally Şampiyonları’na ev sahipliği yaptığını hatırlatan Şahin; “Motor sporları ve otomobil tutkunlarının yeni adresi Pendik” dedi.

Ana Sayfa Tüm Haberler