Türkiye'de eğitim gören yabancı öğrenciler, M.A.Ersoy’u en iyi şekilde anlatabilmek için yarıştı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelerek Türkiye’de eğitim gören öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy’u en güzel şekilde anlatabilmek için birbirleriyle yarıştı.  Yarışmada 1.liği elde eden Senegalli Mustafa Endiay’ın  ödülünü  Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin verdi. 

Müsenna Uluslararası Öğrenci Derneği ve Ensar Vakfı işbirliğiyle düzenlenen  'Mehmet Akif Ersoy Sunum Yarışması,’  Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.   58 farklı ülkeden öğrencinin eğitim gördüğü Fatih Sultan Mehmet Uluslararası İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında düzenlenen yarışmada  Milli Şairin hayatı,  fikirleri ve edebi kişiliği anlatıldı. Finale kalan Fildişi, Nijerya, Arnavutluk, Senegal, Ürdün ve Türkiye’den  6 öğrenci, Mehmet Akif Ersoy’un duygulandıran, hüzünlendiren ve milli duyguları coşturan hayatından kesitler sundu.  Jüri oylamasıyla birinci seçilen  Senegalli Mustafa Endiay ödülünü Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in elinden aldı.

Birbirimizi sevmedikçe gerçek anlamda inanmış bireyler olamayız

Dünya Gençleri Öncülerin İzinde’ programları kapsamında düzenlenen  yarışmada konuşan  Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Yeryüzünde yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimizle bir arada olmadıkça, ümmet birbirine sımsıkı kenetlenmedikçe Allah’ın rahmeti üzerimize olmaz.”dedi.Yıllarca İslam dünyasının özellikle de son yüzyılda birbirinden ayrı, birbirinden kopuk, aralarında ve kendi içlerinde fitne ile ayrıştırılmış, birbirine düşman haline getirilmiş politikaların esiri olduğunu vurgulayan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  yeniden kardeşler olarak bir araya gelmenin, muhabbetle ve kardeşlikle geleceğe yön verme gayreti içinde olmanın memnuniyetini yaşadıklarını ifade etti. İnsanların kardeşleriyle bir araya gelmedikçe kardeşliğin ne olduğunu anlamadıklarını dile getiren Başkan Şahin, sözlerine şöyle devam etti: Müslümanlar olarak birbirimizi sevmedikçe, gerçek anlamda inanmış bireyler olamayız.  Birbirimizi tanıdıkça, aramızda gerçek anlamda muhabbet ortaya çıkar. O zaman daha iyi kaynaşacağız.”dedi.

Dünya Gençleri Öncüleri tanıyor

Dünyanın çeşitli yerlerinden Türkiye’ye gelerek eğitimlerini sürdüren gençlerin tarihi değerleri tanıması ve geleceklerine yön verebilecek bilgiler edinmesi amacıyla  düzenlenen ‘Dünya Gençleri Öncülerin İzinde’ programları  kapsamında Daha önce Fatih Sultan Mehmet ve Aliya İzzetbegoviç’i anlatan gençler, ilerleyen zamanlarda ise Hasan El-Benna ve Selahaddin Eyyubi’yi anlatacak.

Ana Sayfa Tüm Haberler