Kültür ve Sanat Günleri Başladı

 

11. Pendik Kültür ve Sanat Günleri renkli bir açılış programıyla başladı. Pendik sahilde düzenlenen etkinliklerin ilk ayağı Kent Orkestrasının açılış konseri oldu. Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin ve Pendik Kaymakamı M. Haluk Saygı’nın katıldığı programa vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Konser öncesi bir konuşma yapan Dr. Salih Kenan Şahin kültür etkinliklerinin insanların gönül dünyasını değiştirdiğini söyledi: “Pendik gelişiyor, altyapısı ve şehrin imarıyla değişiyor. Bunun yanı sıra şehirdeki insanların gönül dünyası da kültürel etkinlikler sayesinde değişiyor. Kültür-sanat insanların gelişmesinde, gönül dünyalarının zenginleşmesinde çok önemli katkı sağlar. Biz geleneksel sanatlarımızın, yok olmaya yüz tutmuş sanatlarımız desteklenmesini önemsiyoruz. Bu tür etkinliklerin yanı sıra belediyemizin düzenlemiş olduğu geleneksel el sanatları kurslarından da çok sayıda mezun yetiştirdik. Şu an mezunlarımız kendi evlerinde ürünler yapıyor ve bunları pazarlayabiliyorlar.”

Dr. Salih Kenan Şahin ayrıca etkinliklerde desteği olan tüm kurumlara teşekkür etti: “Ülkemizin dört tarafından gelen sanatçılar bu etkinlikte eserlerinin tehcirini yapacaklar. Bu sergiye hem yurt içinden hem de yurt dışından insanlar gelerek bunları yerinde görme imkânı buluyorlar. Bu programın oluşmasında Kültür Bakanlığı’nın çok ciddi katkıları oldu. Pendik’teki kültür sanat günlerini destekliyorlar ve bütün imkânlarını da seferber ediyorlar. Kültür bakanımıza ve DÖSİM Genel Müdürü’ne teşekkür ediyorum.”

Geleneksel Türk El Sanatları Bu Fuarda Buluştu
Konserin ardından 3. Pendik Geleneksel Türk El Sanatları Fuarı’nınaçılışı yapıldı. Farklı ülkelerden ve Türkiye’den çok sayıda sanatçının ürünlerini sergilediği fuar, renkli görüntülere sahne oldu. Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin fuardaki stantları tek tek gezerek sergilenen ürünleri inceledi. Ebru sanatçısı Vural Kösem’in standını ziyaret eden başkan, önce sanatçının çalışmasını seyretti, sonra fırçayı eline aldı ve çalışmayı tamamladı.Eser üzerine bir lale motifi çizen başkan daha sonra bunu kağıda aktararak katılımcılara gösterdi. Başkanın performansı, ebru sanatçısı Vural Kösem’den de tam not aldı.

Başkan daha sonra ahşap oyma, el yapımı kağıt, sedef-gümüş kakma stantlarının da aralarında bulunduğu fuarı dolaştı. Özbekistan geleneksel kıyafetlerinin sergilendiği standı ziyaret eden Dr. Salih Kenan Şahin, kıyafetleri giyerek kameralara poz verdi. Başkanın ardından Kaymakam M. Haluk Saygı da geleneksel kıyafetleri denedi.

Fuar ziyareti sırasında vatandaşlarla da sık sık konuşan Dr. Salih Kenan Şahin, çocuklarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Fuat Başar’ın Hat Sergisi Pendik’te
Yoğun bir programın yaşandığı günün son etkinliği ise Türkiye’nin önde gelen Hat sanatçılarından Fuat Başar’ın sergisinin açılışı oldu. Mehmet Akif Ersoy Sanat merkezi’nde düzenlen açılış programına Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, Pendik Kaymakamı M. Haluk Saygı ve vatandaşlar katıldı.Fuat Başar’ın hat çalışmalarının yanı sıra ebru çalışmaları da sergilenen eserler arasındaydı. Sanatçının çalışmalarını yakından inceleyen Dr. Salih Kenan Şahin, eserler hakkında ustasından bilgi aldı.

Fuat Başar’ın Hat ve Ebru sergisi, 8 Temmuz 2009 tarihine kadar ziyaretçilere açık kalacak.

Ana Sayfa Tüm Haberler